Mitől fájhat a derekam? Okok keresése a fájdalom alapján.

A derékfájás az egyik leggyakoribb mozgásszervi panasz- a felnőttek legalább 80-85%-a megtapasztalja élete során. Mégis a derékfájás okai rendkívül sokfélék lehetnek. Előfordulhat egyszerű izomhuzódás, de akár súlyosabb problémák is meghúzódhatnak a háttérben.
Az alábbiakban áttekintjük, milyen lehetséges okokra utalhat a fájdalom jellege, a mozgás közben jelentkezés vagy éppen a napszaki mintázat.
A fájdalom jellege szerinti okok
A derékfájdalom érzete sokféle lehet: éles vagy nyilaló, tompa és állandó, esetleg szúró. Ezek a különböző jellegű fájdalmak gyakran más más eredetre vezethetőek vissza. Az alábbiakban a fájdalom minősége szerint csoportosítva ismertetem a leggyakoribb okokat:
- éles, hirtelen fájdalom: legtöbbször valamilyen akut mozgásszervi sérülés vagy elváltozás jele. Gyakori példa a hirtelen becsípődő fájdalom, amikor egy rossz mozdulat során izomhúzódás alakul ki. Ilyenkor a környező izmok reflexszerűen görcsbe rándulnak, hogy védjék a gerincet. Általában mozgásra fokozódik, pár nap pihentetés után javul. Ugyanakkor sajnos utalhat porckorongprobléma kialakulására is. A porckorong kitülemkedő része nyomhatja az ideggyököket, ami hirtelen erős fájdalmat vált ki. Ilyenkor a fájdalom általában kisugárzik a lábakba, zsibbadás vagy gyengeség kiséretében. Ilyenkor a fájdalom erős, villámcsapás szerű.
- tompa, állandó fájdalom: inkább krónikus vagy hosszan fennálló problémára utal. Gyakran a helytelen testtartás, az ülő életmód, illetve az ismétlődő mikor-sérülések következményeként alakul ki tartás deréktáji izomfeszülés. Ilyenkor az izmok merevek, csomósak lehetnek és folyamatosan sajgó fájdalmat okozhatnak.
A tartós, tompa derékfájás hátterében olykor egyéb egészsgügyi probléma is meghúzódhat. Pl. vesekő, nőgyógyászati eltérések stb. Ezek általában nem függnek össze a mozgással vagy testhelyzettel.
- szúró vagy égő fájdalom: a szúró, hasító fájdalom esetén a beteg úgy érzi mintha kést döfnének a derekába egy-egy mozdulatnál. Ez a jelleg elsősorban idegi eredetű problémára utal. Például egy kiboltosuló porckorong nyomja az ideggyököt. Ülőideggyulladásra is gondolhatunk ilyen jellegű fájdalomnál. De akár akut izületi probléma is okozhatja. Ilyen tüneteknél javasolt orvosi kivizsgálás.
Milyen mozdulatra fáj
Sok esetben a derékfájás mozgásra vagy bizonyos testhelyzetekben jeletkezik. A fájdalom kiváltó mozdulataiból következtethetünk arra, mely struktúrák érintettek. Ebben a részben azt tekintjük át, hogy a különféle mozdulatokra, terhelésekre jelentkező derékfájás milyen okokra vezethető vissza.
- előrehajláskor: amikor lehajolunk a gerincünk alsó szakaszára nagy nyomás helyeződik. Ilyenkor fájhat a derék a merev izmok miatt, például ha valaki mozgásszegény élemódot él. Gyakoribb azonban, hogy hajlás közben nyilal bele a fájdalom a derekunkba: ez gyakran utalhat porckorong eredetű problémára. A kitülemkedő porckorongok előrehajláskor tovább nyomódnak, a gerinccsatorna szűkül, ezért egy meglévő kisebb sérv ilyenkor erősebben fájhat. A megelőzés érdekében mindig helyes technikával hajoljunk: térből rogyasztva, egyenes háttal.
- kiegyenesedéskor: amikor egy hajlásból vagy hosszabb ülésből egyenesedünk, állunk fel. Ez gyakran arra utal, hogy a gerinc kisizületei vagy a környező izmok nincsenek rendben. A feszes izmok nem tudnak azonnal alkalmazkodni, ezért fájdalom jelentkezik. Gerincizületi kopás esetén is gyakori tünet, hogy a beteg egy idő után nehezen tud kiegyenesedni.
- gyalogláskor vagy álláskor: ha sok állásra fokozódik a derékfájás, az utalhat arra, hogy a gerinc stabilitása nem optimális. Gyenge törzs- és hátizmok esetén a hosszas állás megterhelő, az izmok elfáradnak, nem tudják tartani a gerincet. Ilyenkor jellemző, hogy pihenésre, leülésre enyhül a fájdalom. Idősebb korban gerinccsatorna szűkület is állhat a háttérben. Ilyenkor gyakran lábzsibbadás, gyengeség is jelentkezik.
Időbeli, napszak szerinti megjelenése a fájdalomnak
A derékfájás jellegzetességei közé tartozik az is, hogy milyen napszakban jelentkezik vagy erősödik fel a fájdalom. Nem mindegy, hogy reggel fáj e jobban vagy estére, egy hosszú nap végére. Az is előfordul, hogy éjszaka, pihenés közben tör ránk a fájdalom.
- reggel jelentkező fájdalom: gyakran a nem megfelelő alvási helyzet, vagy rossz matrac okozza. Ha a gerinc éjszaka nincs megfelelően alátámasztva, az izmok egész éjjel feszesek maradhatnak, a porckorongokra pedig egyenlőtlen nyomás nehezedik. A reggeli órákban erősebb fájdalom utalhat porckorong problémára is. Éjszaka a porckorongok folyadékkal telítődnek, enyhén megduzzadnak emiatt reggel nagyobb a nyomás a gerincben.
Ha minden reggel erős derékfájással ébredünk, érdemes gondolni gyulladásos gerincbetegségre is, ami orvosi kivizsgálást igényel.
- napközben fokozódó fájdalom: ahogy telik a nap fokozódik a fájdalom. Ez tipikusan mechanikai jellegű problémára utal. Hosszú üléssel töltött nap után délutánra jelentkezhet a fájdalom a folyamatos statikus terhelés miatt. Az izmok elfáradnak ami merevséghez, fájdalomhoz vezet. A megoldás ilyenkor a terhelés csökkentése, pl. rendszeres szünetek beiktatása ülőmunka közben, munkahelyi ergonómia javítása.
- éjszakai fájdalom: gyakran két fő oka lehet: vagy a nem megfelelő fekvés vagy valamilyen gyulladásos folyamat. Szakértők szerint a háton alvás a legjobb a gerincnek egy kisebb párnával a térd alatt, vagy az oldaltfekvés felhúzott lábakkal, egy párnával a térdek között. Kerüljük a hason alvás, megterheli a nyakat és a deréktáji szakaszt. Ha éjszaka rendszeresen, erős derékfájás gyötri az embert, az általában gyulladásos vagy idegi eredetű problémára utal. Ilyenkor forduljunk orvoshoz.
Összegzés és hasznos tanácsok
Összefoglalva elmondhatjuk, hogy a derékfájdalom jellegének, a mozgással való összefüggésének és az időbeli mintázatának megfigyelése segíthet közelebb jutni a derékfájás okaihoz. Természetesen a pontos diagnózist mindig bízzuk orvosra, de tudatosan megfigyelve testünk jelzéseit, mi magunk is sokat tehetünk a fájdalom enyhítéséért és megelőzéséért.
Hasznos tanácsok:
- helyes testtartás és ergonomikus környezet: mind ülés és állás közben figyeljünk a gerincünk természetes görbületeinek megtartására. Próbáljunk legalább óránként felállni pár percre átmozgatni a hátat.
- helyes emelési technika: ne a derekunk hajlításával emeljünk nehezet. Guggoljunk le, tartsuk egyenesen a hátunkat, és a lábizmok erejével álljunk fel.
- rendszeres mozgás: a lényeg egyszerű, nem számít az, hogy pontosan mit mozogsz, hanem, hogy szeresd csinálni. Lehet az séta, tánc, jóga, pilates, bicikli vagy akár kutyasétáltatás - ha örömmel végzed nagyobb eséllyel válik szokássá. Nem kell mindennap órákat mozogni, napi 20-30 perc örömteli mozgás már sokat számít.
- alvási körülmények javítása: fektessünk hangsúly a jó matracra és párnára. Egy félkemény, a gerincet megtámasztó matrac csodákat tehet.
- testsúlykontroll: a túlsúly extra terhet ró a gerincre, különösen a deréktájra. Igyekezzünk egészséges testsúlyt fenntartani.
- stresszkezelés és pihenés: ne feledkezzünk meg a lelki tényezőkről sem. A tartós stressz izomfeszültséget generálhat, ami hozzájárulhat a fájdalomhoz. Iktassunk be relaxációs technikákat, meditációt vagy akár egy kellemes sétát.
- fájdalomcsillapítás szükség esetén: alkalmanként, ha fájdalom jelentkezik segíthetnek a recept nélkül kapható fájdalomcsillapítók. Ezeket csak átmeneti megoldásként alkalmazzuk.
Ne feledjük: a megelőzés mindig könnyebb mint a kialakult fájdalom kezelése.